© Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi

Resimli Ay

Resimli Ay dergisinin Nâzım Hikmet’in yaşamında çok önemli bir yeri vardır. İstanbul’da Vâlâ Nurettin’in aracılığıyla tanıştığı Serteller 1920’li yılların sonlarında Türkiye’de çok farklı bir dergicilik anlayışını geliştirmeye çalışmaktadırlar. Nâzım Hikmet dergide çeşitli işlerde çalışır, kendi adını kullanmadan yazılar yazar, kemikleşmiş edebiyat kanonuna başkaldırının bir ifadesi olan “Putları Yıkıyoruz” kampanyasını başlatarak Türk edebiyatı tarihinin en önemli tartışmalarından birinin fitilini ateşler.

Image
Resimli Ay Dergisinde Nâzım Hikmet
Mehmet Fatih Uslu
Akademisyen Mehmet Fatih Uslu, Resimli Ay dergisinin geçirdiği dönüşümleri ve Nâzım Hikmet ile çevresinin buradaki etkinliğini anlatıyor.
Nâzım'ın Hikâyesi Videoları

Çok enteresan, farklı yönleri olan bir dergi. Bir tarafıyla bir magazin dergisi, […] Hollywood starlarından haberler veriyor, onların resimlerini paylaşıyor, neler yaptıklarına dair anekdotlar [aktarıyor] vesaire. Ama bir yandan, sosyal bilinci olan bir dergi. Çeşitli sosyal haksızlıklara, sorunlara, kadın erkek eşitsizliğine vesaire parmak basmaya çalışıyor.

Belgeler
Zafer Toprak Arşivi
Resimli Ay dergisinin 1920’li yıllara ait iki kapağı ve “Resim Ay Mahkemede” haberi.
Resimli Ay dergisi kapağı. Zafer Toprak Arşivi
Resimli Ay dergisi kapağı. Zafer Toprak Arşivi
Resimli Ay Mahkemede (1. bölüm). Resimli Ay. Zafer Toprak Arşivi
Resimli Ay Mahkemede (2. bölüm). Resimli Ay. Zafer Toprak Arşivi

835 Satır

ÖNCEKİ

“Putları Yıkıyoruz”

SONRAKİ
naziminhikayesi