© Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi

Galina

Nâzım Hikmet, 1952’deki Çin gezisi sırasında kalp krizi geçirir. Doktorlar onu Pekin’de tedavi etmeye cesaret edemez ve Moskova’ya gönderirler. Kremlin Hastanesi’ne yatırılan Nâzım Hikmet’le özel olarak iki doktor ilgilenir. Bunlardan biri Galina’dır. O dönemi Zekeriya Sertel şöyle anlatır:

Bir süre sonra Nâzım iyileşmeye yüz tutar. Yüreğindeki çatlak yavaş yavaş kapanır, hastaneden çıkma günleri yaklaştıkça doktor Galina’yı bir telaş alır. Nâzım giderse onu bütünlük yitirme tehlikesi vardır. Hastaneden çıktıktan sonra Nâzım’ın kendisini hatırlaması akla bile gelmez. Çünkü Nâzım Hikmet doktorun sevgisine karşılık göstermemektedir, kayıtsızdır.
Nihayet çıkmak günlerine yakın bir gün doktor Galina açılır. Nâzım’ın yanında devamlı olarak bir doktorun bulunması gerektiğini anlatır. Her an Nâzım yeni bir enfarktüs geçirebilir. Böyle bir anda yanında bir doktor bulunup gereken yardımı yapamazsa Nâzım ölebilir. Bunu önlemek için doktor Galina, Nâzım’ın yanında onun özel doktoru gibi çalışmaya hazır olduğunu bildirir. Bu teklif Nâzım’ında işine gelir, yetkililer de bu anlaşmayı doğru bulurlar. Üç aylık tedaviden sonra Nâzım Hikmet doktor Galina ile birlikte evine döner.
Zaten Nâzım artık gerçekten hastadır. Ölümle karşılaşmak onu ürkütmüştür. Hayatı değişmiştir. O uçarı, o coşkun Nâzım’ın yerini durgun ve hareketsiz bir Nâzım almıştır.
Sertel, Zekeriya. Nâzım Hikmet’in Son Yılları. Milliyet Yayınları, 1978. 55.

Albüm
Saime Göksu & Edward Timms Arşivi
Saime Göksu & Edward Timms Arşivi’nin bir parçası olan Galina Kolesnikova Koleksiyonu’ndan.
Galina Kolesnikova ve Nâzım Hikmet.
Galina Kolesnikova ve Nâzım Hikmet.
Galina'nın notu: Peredelkin'deki daçamız. Nâzım Hikmet’in elektro kardiyogramı kötü çıktı. Nâzım'a yatak istirahati gerekiyor."
Nâzım Hikmet ve Galina, Charles Dobzynski ile Moskova'da Uluslararası Gençlik Festivali'nde. Moskova, SSCB. 1957.
Kafkasya'da Ritsa Gölü'nde. 1954.
Kafkasya'da Ritsa Gölü'nde. 1954.
Marat (Murat Üstüngel) ve Galina ile yemekte.
Nâzım Hikmet kendi adına açılan Türk okulunu ziyareti esnasında Galina ile Karadeniz sahilinde. Varna, Bulgaristan. 1957.
Galina'nın notu: "Nâzım kendini daha iyi hissediyor. Daçamızda döşemede oturuyoruz. Önümüzde korlarla mangal. Şimdi şiş kebapları nasıl yiyeceğimizi düşünüyoruz."
Galina'yla birlikte Moskova'da bir ortaokulda kendi şiirlerini okuyan öğrencileri dinlerken.
Galina'yla birlikte Moskova'da bir ortaokulda kendi şiirlerini okuyan öğrencileri dinlerken.

Barış Savunucusu

ÖNCEKİ

Oyun Yazarı

SONRAKİ
naziminhikayesi